WordPress. Łatwo buduj własną stronę internetową

Podziel się:

Strona na  WordPress. Jeśli pracujesz w domu lub próbujesz zdobyć ten nieuchwytny pierwszy projekt, stworzenie profesjonalnej strony internetowej jest ważnym krokiem. Witryna internetowa, jako dom dla twojej firmy, może zaprezentować twoje umiejętności, podać szczegółowe informacje o doświadczeniu oraz dać potencjalnym klientom i klientom wygodny sposób na nawiązanie kontaktu.

Co więcej, umiejętność tworzenia lub pracy ze stroną internetową jest użyteczną umiejętnością samą w sobie. Dla wielu osób pracujących w domu możliwość uruchomienia strony internetowej to dodatkowa usługa, którą można sprzedać obecnym klientom.

Nie musisz wydawać fortuny na stworzenie strony internetowej dla Ciebie. Możesz to zrobić sam, nawet jeśli nigdy nie miałeś żadnego doświadczenia. Na szczęście istnieje tajemnica – WordPress. WordPress to darmowy system, który usprawnia i upraszcza proces tworzenia stron internetowych, a jak się dowiesz, wciąż może być wystarczająco elastyczny, aby umożliwić dowolną stronę internetową.

Co robi WordPress oprócz blogowania?

Wiele osób słyszało o WordPress, ale nie rozumie pełnych możliwości systemu. Większość ludzi uważa, że jest platformą do blogowania, podczas gdy w rzeczywistości jest o wiele więcej.

Dzisiaj WordPress wyrósł na system zarządzania treścią lub CMS. CMS to narzędzie do przechowywania wszystkich informacji wymaganych dla twojej witryny i prezentowania ich odwiedzającym w profesjonalny, zorganizowany sposób. Inne systemy zarządzania treścią to Joomla i Drupal, ale w rzeczywistości WordPress jest najłatwiejszy do zrozumienia, najłatwiejszy w obsłudze i najłatwiejszy do dostosowania.

Spójrzmy – w prostych słowach – jak dokładnie WordPress działa po zainstalowaniu:

  • Uzyskujesz dostęp do wygodnego interfejsu WYSIWYG (What You See Is What You Get), aby bezpiecznie pracować ze wszystkimi treściami na twojej stronie
  • Możesz tworzyć nowe strony internetowe w różnych formatach
  • Tworzona przez Ciebie zawartość jest przechowywana w bazie danych
  • Możesz użyć tego samego interfejsu do edycji treści w bazie danych
  • Gdy odwiedzający uzyskują dostęp do twojej witryny, informacje w bazie danych są im przedstawiane w układzie strony internetowej. Możesz zmienić ten układ w dowolnym momencie, a twoje treści automatycznie przyjmą odpowiedni wygląd

Pod względem technicznym WordPress jest dość zaawansowany. W ciągu dziewięciu lat od uruchomienia platformy ta zaawansowana funkcjonalność została wykorzystana na wiele ekscytujących sposobów.

Dlaczego warto korzystać z WordPress?

Być może zastanawiasz się, dlaczego ludzie wybierają jako swój CMS. Odpowiedź brzmi, ponieważ WordPress może zrobić wszystko, co chcesz zrobić, łatwiej, szybciej i wygodniej!

Agencja prasowa Reuters korzysta aby informować dziennikarzy o najnowszych wiadomościach. Usługa strumieniowego przesyłania muzyki Spotify zasila całą witrynę internetową za pomocą WordPress.

WordPress sprawia, że ​​tworzenie, edytowanie i organizowanie treści jest proste, a przez to mniej czasochłonne. To daje więcej czasu na skupienie się na innych obszarach działalności. WordPress daje również szansę na uzyskanie profesjonalnego projektu, dzięki któremu twoja strona będzie wyglądać świetnie – często bezpłatnie.

Najlepszym sposobem, aby zobaczyć, jak WordPress usprawnia konfigurację witryny, jest wypróbowanie jej samemu. Jest łatwy do zainstalowania na twoim hostingu lub, jeśli zarejestrujesz się na stronie, możesz odkryć jego funkcje bez konieczności konfiguracji.

Instalacja WordPress to proste

Istnieje kilka różnych sposobów na rozpoczęcie pracy z WordPress, w zależności od budżetu, wiedzy i korzystania z usług hostingowych.

Jeśli właśnie wypróbowujesz WordPress i nie masz własnego hostingu, odwiedź signup.wordpress.com i zarejestruj bezpłatne konto. Zostaniesz poprowadzony przez cały proces tworzenia witryny WordPress, która będzie dla Ciebie przechowywana na serwerach. Możliwe jest również opłacenie niestandardowej nazwy domeny (adresu twojej witryny) podczas procesu rejestracji.

Alternatywnie, jeśli masz już hosting, który obsługuje PHP i MySQL, możesz zainstalować własny na swoim serwerze. Można to zrobić, odwiedzając WordPress.org i pobierając niezbędne pliki. Witryna oferuje również wygodny przewodnik instalacji w 5 minut.

Na koniec sprawdź, czy twój dostawca hostingu oferuje automatyczny instalator skryptów, taki jak Softaculous. Jeśli tak, będziesz mógł zalogować się z panelu sterowania hostingu i zainstalować WordPress za pomocą kilku kliknięć.

Znalezienie świetnego tematu

Po uruchomieniu musisz zalogować się przy użyciu danych wybranych podczas konfiguracji – zwykle na twojadomena.com/wp-admin. Zobaczysz pulpit nawigacyjny, panel sterowania, który umożliwia pracę z witryną, oraz szereg różnych elementów menu po lewej stronie. Dobrym miejscem na początek jest wybranie motywu w menu Wygląd.

Korzystając z zakładki „Zainstaluj motywy” u góry ekranu, możesz przeglądać obszerną bazę danych układów i projektów swojej witryny. Od konwencjonalnych układów biznesowych po charakterystyczny i nietypowy wygląd – dostępnych jest obecnie 1 607 motywów. Po znalezieniu takiego, który Ci się podoba, instalacja jest tak prosta, jak kliknięcie przycisku „Zainstaluj teraz”.

Oprócz darmowych motywów, które są dostępne z poziomu panelu sterowania, wiele stron internetowych oferuje duży wybór motywów – niektóre z nich są bezpłatne, a niektóre z nich to motywy premium, za które trzeba zapłacić. Jeśli dopiero zaczynasz pracę z WordPress, dobrym motywem jest dobry wybór. Oczywiście płacenie za motyw premium gwarantuje wysoką jakość, dobrą wydajność i ciągłe wsparcie ze strony twórców motywów.

Profesjonalne motywy znajdziesz na tych stronach:

  • ThemeForest
  • WooThemes
  • GetYourThemes

Po zainstalowaniu motywu będziesz w stanie wygodnie go dostosować do swoich konkretnych wymagań. Możesz to zrobić za pomocą widżetów.

Korzystanie z widżetów

Wiele osób wybiera WordPress, ponieważ jest w nim tyle profesjonalnie wyglądających motywów. Jednak może być użyteczne dostosowanie wybranego motywu, aby był bardziej indywidualny.

Gdy programista tworzy motyw, nazywa określone obszary układu, które można dostosować. Na przykład możesz zmienić menu u góry układu, pasek boczny biegnący wzdłuż każdej strony lub stopkę.

W menu Wygląd w panelu sterowania WordPress wybierz opcję Widżety. Po prawej stronie zobaczysz listę różnych obszarów motywu, które możesz dostosować. Po lewej stronie znajduje się szereg widgetów, które można po prostu przeciągnąć i upuścić w odpowiedniej sekcji.

Standardowe widżety obejmują linki do innych stron internetowych, automatyczną listę twoich stron oraz kalendarz publikacji postów. Możesz także bezpłatnie zainstalować inne widżety w formie wtyczek.

Użyj widgetów, aby spersonalizować swój motyw. Kiedy będziesz szczęśliwy, nadszedł czas, aby pomyśleć o najważniejszej ze wszystkich – swoich treściach.

Strony i posty

Częstą przeszkodą dla osób, które są nowicjuszami w WordPress, jest rozróżnienie między dwoma podobnymi typami treści – Stronami i Postami. Ilekroć chcesz opublikować coś na swojej stronie, musisz zdecydować, czy jest to Strona czy Post i wybrać odpowiednią opcję.

Początkowo WordPress oferował jedynie możliwość tworzenia postów – termin ten jest skrótem od postów na blogu. Wpisy to elementy treści, które są specyficzne dla czasu, a po ich utworzeniu mają dołączony bieżący czas i datę. Utworzenie nowego posta powoduje dwie rzeczy:

  • Indywidualna strona internetowa jest tworzona z treścią twojego postu
  • twój post jest dodawany do jednej strony, która gromadzi razem każdy post

Być może jest to bardziej zrozumiałe jako przykład – wyobraźmy sobie, że masz sekcję blogów w swojej witrynie pod adresem twojadomena.com/blog. Gdy opublikujesz nowy post na blogu, zostanie utworzona jedna strona – na przykład może to być twojadomena.com/blog/my-post-name. Jednocześnie twój post zostanie dodany do strony centralnej pod adresem twojadomena.com/blog, dając odwiedzającym możliwość zobaczenia wszystkich najnowszych postów w jednym wygodnym miejscu.

Wpisy są również dodawane do kanału RSS twojej witryny – więcej na ten temat w naszym następnym artykule na temat zaawansowanych wskazówek. Z drugiej strony, strony są elementami statycznymi, do których nie jest dołączona data. Są to strony twojej witryny, które są samodzielne i oferują ogólne informacje o twojej firmie.

Jeśli nadal nie masz pewności, zadaj sobie to pytanie przed utworzeniem treści – czy jest to coś, co będzie samodzielne (strona), czy coś, co jest częścią sekcji witryny, którą będę regularnie aktualizować (post)?

Eksploruj i ucz się w locie

Rozumiesz teraz koncepcje, w tym jego możliwości, wspólną terminologię i powody, dla których powinieneś używać WordPressa do budowy swojej witryny. Zacznij więc odkrywać!

Wspaniałą rzeczą w WordPress jest to, że jest intuicyjny i łatwy w użyciu. Wszystko, co stworzysz, możesz łatwo usunąć lub edytować, dlatego najlepszą wskazówką jest sprawdzenie opcji menu zawartych w panelu sterowania i rozpoczęcie pracy nad treścią już teraz.

Po rozpoczęciu pracy zapoznaj się z naszym następnym artykułem na temat optymalnego wykorzystania instalacji WordPressa, aby stworzyć witrynę naprawdę wyróżniającą się z tłumu.


Podziel się:

Dodaj komentarz