Najlepsze bezpłatne blogi

Podziel się:

Szukasz darmowych witryn blogowych, które pomogą ci zacząć dzielić się swoim pisaniem ze światem? Niezależnie od tego, czy chcesz po prostu udostępniać aktualizacje rodzinie i znajomym, czy chcesz założyć blog i poszerzyć grono odbiorców, przygotowaliśmy dziewięć świetnych witryn, w których możesz założyć bezpłatne blogi.

Postaramy się też skierować Cię w stronę konkretnej platformy, która jest dla Ciebie najlepsza, abyś mógł łatwo utworzyć blog za darmo.

Oto, co musisz wiedzieć:

Dziewięć najlepszych bezpłatnych blogów do rozważenia w 2020 roku

1. WordPress (www.wordpress.org)

Najlepszy dla… Ludzie, którzy chcą w 100% posiadać swojego bloga i go dostosować. Idealnie nadaje się do założenia poważnej witryny, nad którą planujesz pracować długoterminowo.

WordPress.org jest królem bezpłatnych stron blogowych. Jest to darmowa platforma, którą można pobrać stąd, ale później musisz zbudować stronę samodzielnie. Chociaż można znaleźć darmowy hosting WordPress, lepszą długoterminową strategią jest płacenie umiarkowanej kwoty za standardowy hosting WordPress.

Tutaj wchodzi Bluehost. Jest nie tylko bardzo tanie (zaledwie 2,95 USD miesięcznie w abonamencie podstawowym), ale zapewnia także solidne funkcje, w tym bezpłatną nazwę domeny, 50 GB miejsca na dysku, nieokreśloną przepustowość, bezpłatne SSL i 100 MB miejsca na pocztę e-mail na konto. W tej chwili Bluehost jest najtańszym rozsądnym hostingiem WordPress, jaki można tam znaleźć.

Ponieważ sam hostujesz oprogramowanie WordPress, masz pełną kontrolę nad wyglądem i funkcjami witryny, a także sposobem zarabiania na niej. Ale drugą stroną jest to, że proces konfiguracji jest nieco bardziej praktyczny.

Oto jak wygląda interfejs WordPress podczas tworzenia nowego postu:

blog

Po przeciwnej stronie jest WordPress.com, która jest drugą stroną WordPress – platformy używanej głównie do blogów osobistych, ponieważ jest łatwa w konfiguracji i bezpłatna (jeśli nie masz niestandardowej nazwy domeny). Masz jednak dość ograniczony sposób dostosowywania witryny.

A zwłaszcza jeśli planujesz zarabiać na swoim blogu w jakikolwiek sposób, WordPress.com ci to uniemożliwi. Istnieją lepsze rozwiązania do tego celu, jeśli chodzi o bezpłatne strony blogowe.

(Przeczytaj ten post, aby uzyskać więcej informacji na temat różnicy między WordPress.com i WordPress.org)

2. Wix (www.wix.com)

Najlepszy dla… Nie-technicy, którzy chcą trochę „zwykłej strony internetowej” wraz z blogiem.

Wix to darmowy program do tworzenia stron internetowych, którym można całkowicie zarządzać z poziomu interfejsu użytkownika. Główną cechą tej platformy jest to, że ma ona opcje przeciągania i upuszczania, więc nie musisz nic obsługiwać w zapleczu. Projekt jest bardzo intuicyjny i nowoczesny, z którego mogą korzystać zarówno początkujący, jak i zaawansowani.

Zaletą Wix jest to, że zawiera darmowy hosting, więc wystarczy ułożyć układy, wybrać szablon i wszystko gotowe. Zapewnia niezłą kolekcję darmowych i premium motywów i szablonów do różnych celów, w tym blogowania.

Aby uruchomić blog Wix, po prostu zarejestruj się i dokonaj wyboru: możesz pozwolić Wix AI stworzyć dla ciebie stronę na podstawie kwestionariusza lub sam zbudować swojego bloga – co obejmuje wybór szablonu i aranżację układów za pomocą edytora WYSIWYG. Jeśli wybierzesz drugą opcję, wszystko, co musisz zrobić, to znaleźć piękny szablon i zacząć dostosowywać wszystko w interfejsie w trybie podglądu na żywo.

Możesz dodać wiele elementów do swoich stron, od widżetów multimedialnych po tła, menu, typografię, formularze, skrzynki wideo itp. Gdy uważasz, że strona jest gotowa, kliknij Publikuj i zacznij blogować swoje historie. Po opublikowaniu możesz wrócić w dowolnym momencie, aby edytować bloki treści.

Interfejs Wix:

wix

Przeczytaj więcej o różnicach między Wix a WordPress.

3. Weebly (www.weebly.com)

Najlepszy dla… Nie-technicy, którzy chcą trochę „zwykłej strony” wraz z blogiem (tak – tak jak Wix!)

Weebly to kolejny kreator stron internetowych, którego można używać nie tylko do blogowania, ale także do sprzedaży produktów lub prezentacji swojego portfolio. Jest nieco podobny do Wix, ponieważ zapewnia edytor WYSIWYG z elementami przeciągania i upuszczania. Jeśli chcesz dodać określony przycisk, możesz po prostu przeciągnąć go na stronę i dostosować. To samo dzieje się z galeriami zdjęć, pokazami slajdów i innymi elementami multimedialnymi.

Weebly zapewnia paski boczne, pola multimediów, formularze, przestrzenie reklamowe, ikony mediów społecznościowych, subskrypcję biuletynu i wiele innych. Ponadto platforma ma wbudowane funkcje analityczne i umożliwia korzystanie z własnej, spersonalizowanej domeny (za którą trzeba zapłacić) i otrzymać bezpłatne blogi.

W abonamencie darmowym otrzymujesz pięć niestandardowych stron, poddomenę Weebly, 500 MB miejsca i miejsca reklamowe.

Interfejs Weebly:

bezpłatne blogi
bezpłatne blogi

4. Medium (www.medium.com)

Najlepszy dla… Ludzie, którzy po prostu chcą pisać, szukają dostępu do wbudowanej grupy odbiorców i nie dbają o to, by mieć „własną stronę”.

Medium to uniwersalna platforma zajmująca się różnorodnymi tematami, w której każdy z kontem może pisać. W przeciwieństwie do większości innych bezpłatne blogi, dużą zaletą Medium jest to, że twoje artykuły będą dostępne dla szerokiej publiczności, ponieważ platformę odwiedza 60 milionów czytelników miesięcznie (a liczba ta rośnie z każdym rokiem).

Jest bardzo prosty w użyciu – wystarczy się zarejestrować i zacząć pisać. Ale wadą jest to, że cała twoja treść jest na średnim poziomie. Oznacza to, że tak naprawdę nie budujesz własnej „przestrzeni”, jak w przypadku WordPress. Przeczytaj ten post, aby uzyskać więcej informacji na temat różnic między WordPress a medium.

Interfejs w Medium:

medium

5. Ghost (www.ghost.org)

Najlepszy dla… Ludzie, którzy potrzebują czegoś prostego (na przykład prostszego niż WordPress), ale jednocześnie oferującego nowoczesny klimat.

To kolejna platforma blogowa podobna do WordPress. Chociaż oprogramowanie Ghost można pobrać bezpłatnie, potrzebujesz płatnego hostingu paliwa. DigitalOcean to świetna usługa, która obsługuje Ghost: jest tania i zawiera wiele fajnych funkcji na początek.

Utworzenie posta w Ghost jest łatwe po skonfigurowaniu witryny. Edytor jest prosty i minimalistyczny i oferuje podgląd na żywo tekstu po prawej stronie ekranu. Z przodu masz średnią atmosferę, więc jest ładna. W pobliżu ekranu edytora znajduje się pasek boczny z ustawieniami, w którym możesz wybrać swoje preferencje i mieć bezpłatne blogi.

Interfejs Ghost:

bezpłatne blogi
bezpłatne blogi

6. Blogger (www.blogger.com)

Najlepszy dla… Ludzie, którzy chcą pisać i nie troszczą się o własną witrynę… ale też nie mieliby nic przeciwko zarabianiu!

Blogger jest jedną z najstarszych darmowych witryn blogowych, choć jego popularność spadła w ostatnich latach.

To solidne rozwiązanie dla osobistych blogów, ale nie jest najlepszym źródłem do profesjonalnego użytku. Działa tak samo jak inne hostowane platformy: musisz najpierw założyć konto, aby z niego korzystać. Po jego utworzeniu (co jest proste) musisz wybrać jeden z domyślnych motywów i możesz zacząć zapisywać swoje przemyślenia. Ta platforma ma interfejs podobny do profilu Google+, a edytor wygląda jak strona Word.

Blogger oferuje wiele motywów do wyboru, z których każdy zapewnia różne skórki, zaawansowane filtrowanie kolorów i różne minimalistyczne gadżety (inaczej widżety). Ale nic nadzwyczajnego ani żadnego zaawansowanego dostosowywania projektu. Ogólnie rzecz biorąc, Blogger ma proste opcje wyglądu, więc skupia się bardziej na części do pisania. Miłą częścią tej witryny jest to, że zawiera miejsca reklamowe, które można umieścić w swoich elementach treści.

Interfejs Bloggera:

blogger

7. Tumblr (www.tumblr.com)

Najlepszy dla… Ludzie, którzy interesują się krótszymi treściami i koncentrują się na obrazach i nie potrzebują żadnej funkcji „zwykłej witryny”.

Tumblr to jedna z oryginalnych bezpłatnych witryn blogowych w sieci. Jest tylko nieco „łagodniejszy” niż inne na liście. W przeciwieństwie do pozostałych platform, które są głównie tworzone do celów publikacyjnych, ta tutaj jest bardziej zorientowana na treści multimedialne lub społecznościowe. Interfejs Tumblr jest bardziej zabawny i łatwo go rozpocząć – możesz po prostu zarejestrować się, a następnie możesz rozpocząć publikowanie.

Podobnie jak zwykła platforma blogowa, udostępnia wiele formatów postów dla różnych typów treści. Tumblr polega na tym, że jest on wyłącznie do użytku osobistego i nie byłby świetnym rozwiązaniem, jeśli masz plany biznesowe. Jest to uproszczone, oferuje podstawowe opcje dostosowywania i, jak powiedziałem wcześniej, ma więcej klimatu społecznościowego.

Mimo, że nie został stworzony dla biznesu, pozwala wyświetlać reklamy na stronie, używać linków partnerskich i integrować bloga z Google Analytics.

Interfejs Tumblr:

tumblr

8. Joomla (www.joomla.org)

Najlepszy dla… Ludzie, którzy chcą założyć prosty osobisty blog, ale troszczą się o takie szczegóły, jak posiadanie własnej domeny i wsparcie ze strony hosta. Ponadto, jeśli bardziej interesują Cię oldschoolowe, podstawowe projekty stron internetowych, Joomla Ci to zaoferuje.

Joomla jest podobna do WordPress.org, ale nie jest tak oczywista, biorąc pod uwagę dostępne darmowe witryny blogów. Podobnie jak WordPress, oprogramowanie jest bezpłatne, ale wymaga hostingu i domeny. Podobnie jak w przypadku WordPress, zalecamy Bluehost, ponieważ jest zarówno bardzo tani, jak i niezawodny (i obejmuje bezpłatną domenę).

Ogólnie rzecz biorąc, Joomla ma elastyczny interfejs, którego można używać nie tylko w blogach, ale także w bardziej złożonych witrynach (możesz wybierać spośród różnych szablonów i rozszerzeń, aby dodać niestandardową funkcjonalność).

Jeśli chodzi o łatwość użycia, platforma udostępnia oldschoolowy edytor, który w jakiś sposób przypomina Microsoft Word. Pozwala wybrać czcionkę, kolor, rozmiar, emotikony, tabele lub tło. Narzędzia menu sprawiają, że czujesz się, jakbyś był w oknie programu Word.

Edytor Joomla ma zakładkę. Pierwsza karta to klasyczne okno do pisania wiadomości, a następnie musisz przełączać karty, aby wybrać kategorie postów, tagi, datę, opis meta, słowa kluczowe itp.

Interfejs Joomla:

joomla

9. Jimdo (www.jimdo.com)

Najlepszy dla… Ludzie, którzy wygodniej edytują treść bezpośrednio na froncie witryny. To plus: nie potrzebujesz bloga o dużej złożoności.

Jimdo to coś więcej niż tylko przykład bezpłatnych witryn blogowych. Jednak w wersji bezpłatne blogi są najbardziej zalecane, biorąc pod uwagę podstawowe funkcje Jimdo. Możesz więc szybko stworzyć stronę internetową z Jimdo, przechodząc przez kilka elementów (wypełniasz podstawowy kwestionariusz dotyczący celu Twojej witryny). Po sprawdzeniu tych opcji twoja strona zostanie automatycznie utworzona na podstawie wybranych przez Ciebie opcji. Minusem Jimdo jest to, że nie możesz mieć własnej domeny (przynajmniej nie za darmo) i nie możesz usunąć reklam, dopóki nie zaktualizujesz.

Ważnym aspektem Jimdo jest jednak to, że jest to narzędzie do tworzenia stron: tworzysz posty na blogu bezpośrednio za pomocą interfejsu, a nie edytora (jak robią to inne bezpłatne blogi). Oznacza to, że musisz przejść do każdego pola zawartości na aktywnej stronie i edytować go natychmiast, bez przekierowywania na inną stronę. Stopkę i logo można edytować w ten sam sposób. Jeśli chodzi o elementy treści, masz kilka opcji: prosty tekst, tekst z obrazem, galeria zdjęć, kolumny, przyciski itp.

Za pomocą lewego paska bocznego możesz wprowadzać więcej poprawek, takich jak dodawanie daty, tytułu, kategorii, statusu (opublikowanej lub roboczej), podsumowania i podglądu obrazu. Krótko mówiąc, Twój artykuł będzie w całości zbudowany z wielu pojedynczych elementów, które będziesz edytować osobno. Tekst, obraz, przycisk… kolejność należy do Ciebie.

Interfejs Jimdo:

jimdo

Jak stworzyć blog (w 6 łatwych krokach)

  1. Wybierz opisową nazwę swojego bloga. Użyj Domain Wheel, aby znaleźć idealną nazwę domeny dla swojego bloga.
  2. Kup domenę i uzyskaj hosting swojego bloga. Zalecamy zakup hostingu od Bluehost (od 2,95 USD / miesiąc) i uzyskanie nazwy domeny bezpłatnie.
  3. Zainstaluj WordPress. Możesz zainstalować WordPress za pomocą interfejsu Bluehost za pomocą kilku szybkich kliknięć.
  4. Znajdź idealny motyw lub szablon WordPress. Spersonalizuj wygląd swojego bloga, aby pasował do wojego gustu.
  5. Uzyskaj niezbędne wtyczki i dodatki WordPress. Dodaj blogowi więcej funkcji, takich jak udostępnianie społecznościowe i optymalizacja obrazu.
  6. Uruchom bloga i zacznij dzielić się swoim głosem ze światem. Zacznij pisać, udostępniać i angażować obserwujących na swój ulubiony temat.

Bezpłatne blogi. Gotowy do uruchomienia bloga za pomocą tych bezpłatnych stron blogów?

Co myślisz? Który z nich brzmi dla Ciebie jako najlepsze rozwiązanie i jako bezpłatne blogi?

Ponadto, jeśli korzystałeś kiedyś z tych bezpłatnych witryn blogowych, chcielibyśmy usłyszeć o twoich doświadczeniach. Prześlij komentarz poniżej.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz