Jak szybkość strony wpływa na SEO?

Podziel się:

Szybkość strony. Użytkownicy oczekują, że strony internetowe będą szybkie. Jak szybkość strony wpływa na SEO? W miarę, jak świat staje się coraz bardziej mobilny, a konsumenci oczekują, że usługi będą dostępne na żądanie i bezproblemowo dostarczane, obniżenie prędkości witryny może poważnie wpłynąć na SEO.

Google rozumie, że czas ładowania strony jest kluczową częścią ogólnego doświadczenia użytkownika. Oczekiwanie na pojawienie się treści, brak możliwości interakcji ze stroną, a nawet  zauważenie opóźnień powoduje  tarcie.

Szybkość strony.Ta strata kosztuje nie tylko czas, ale i pieniądze. 

Badania z roku 2016 wykazały, że  53% użytkowników witryn mobilnych odejdzie, jeśli strona nie załaduje się w ciągu trzech sekund . I takie złe doświadczenia mogą pozostawić trwałe negatywne wrażenie marki.

W rzeczywistości badania pokazują, że poziom stresu spowodowany oczekiwaniem na powolne wyniki mobilne może być bardziej stresujący niż oglądanie horroru .

Nic więc dziwnego, że Google mierzy szybkość Twojej witryny i używa jej w swoich algorytmach rankingowych  od 2010 roku . Niedawno, w 2018 roku, prędkość twojej strony na / dla urządzeń mobilnych stała się również znacznie ważniejszym sygnałem i działa na szybkość strony. Rozumieją oni, że dobra obsługa jest  szybkim  doświadczeniem dla użytkownika.

Frustracja rani użytkowników i twoje rankingi

I to nie tylko Google – badania z każdego zakątka internetu, we wszystkich aspektach zachowań konsumenckich, pokazuje, że prędkość ma  ogromny wpływ na wyniki.

  • 47% osób oczekuje, że strona załaduje się w mniej niż 2 sekundy ( wired.com )
  • 20% użytkowników porzuca koszyk, jeśli proces transakcji jest zbyt wolny ( radware.com )
  • Amazon zauważył, że każde 100ms opóźnień kosztowało ich 1% sprzedaży
  • BBC odkryło, że stracili dodatkowe 10% użytkowników za każdą dodatkową sekundę, którą zajęła ich strona

Te koszty i tego typu porzucanie witryny ma miejsce, ponieważ użytkownicy nie lubią być sfrustrowani . Słabe doświadczenia oznaczają, że udają się gdzie indziej, odwiedzają inne witryny i dokonują konwersji z konkurencją.

Te zachowania są łatwo śledzone przez Google (poprzez odskoki do stron wyników wyszukiwania, krótkich odwiedzin i innych sygnałów) i stanowią silny sygnał, że strona nie powinna znajdować się w miejscu, w którym się znajduje.

szybkość strony
szybkość strony

Prędkość jest nie tylko dobra dla użytkowników – również dla Google. Złe strony są często powolne, ponieważ są nieefektywne bo wpływa na to szybkość strony. Mogą ładować zbyt wiele dużych plików, nie zoptymalizować swoich nośników lub nie wykorzystywać nowoczesnych technologii do obsługi swoich stron.

Oznacza to, że Google musi zużywać więcej przepustowości, alokować więcej zasobów i wydawać więcej pieniędzy.

W całej sieci każda milisekunda, którą mogą zaoszczędzić, a każdy bajt, którego nie muszą przetwarzać, szybko się sumuje. I dość często proste zmiany w konfiguracji, procesach lub kodzie mogą sprawić, że strony internetowe będą  znacznie szybsze, bez żadnych wad i dobre dla seo.

Szybkość strony – Projekt AMP

To może być jeden z powodów, dla których Google jest tak mocno zainwestowany w projekt AMP i dlaczego są tak głośne w swojej edukacji na temat wydajności.

Szybsza sieć jest lepsza dla użytkowników i znacznie obniża koszty operacyjne Google  . Tak czy inaczej, oznacza to, że zamierzają nadal nagradzać szybkie (er) witryny.

Jak można się było spodziewać, niektóre z najlepszych zasobów na optymalizację witryny pochodzą od samych Google.

Zalecamy zapoznanie się z dokumentacją Web Fundamentals w celu lepszego zrozumienia technik, narzędzi i metod budowania szybszych stron internetowych.

Dostępnych jest również wiele narzędzi do pomiaru i monitorowania prędkości Twojej witryny. Oto kilka, które zalecamy wypróbować:

  • Latarnia morska dla przeglądarki Google Chrome – jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi do pomiaru wydajności i doskonałe do testów porównawczych.
  • WebPageTest – zapewnia diagram wodospadowy, w jaki sposób ładuje się wszystkie zasoby w Twojej witrynie. Świetne do wykrywania wolnych zasobów i wąskich gardeł.

Jakieś pytania? Daj nam znać w komentarzach!


Podziel się:

Dodaj komentarz